Logo Pic
MandaMom 2024. január 15.

Tudtad, hogy a Drakula kastélynak semmi köze a vérszívókhoz?

Ha Erdély nemzetközi környezetben szóbakerül, akkor jellemzően az átlagemberek nem gazdag történelméről és kultúrájáról ismerik - sajnos -, hanem a vámpírokról, Drakuláról vagy a Hotel Transylvaniáról kezdenek kérdezgetni. Hol is élnek valójában ezek a szörnyetegek? Hol a Drakula kastély, és mi köze van igazán a vérszívókhoz, szörnyetegekhez? Odamentünk, utánajártunk...

dsc_0764.JPEG

Már nagyon régen a bakancslistámra tettem a Brassótól nem messze található "Drakula kastély" vagyis a Bran Castle (avagy magyar nevén a Törcsvári kastély) meglátogatását, hiszen engedem is vonz a szörnyek világa:  Halloween az egyik kedvenc ünnepem, dsc_0774.JPGimádom a vámpíros filmeket, Drakula gróf történetéért is oda vagyok. Nem beszélve a Hotel Transylvania filmekről, amely szintén Erdélyben játszódik – többnyire. Ez utóbbi már Mandának is ismerős, nem volt nehéz felkelteni az érdeklődését, hogy nézzük meg a valódi helyszín. 

Hol van hát ez a misztikus hely, és miért pont ott? Nos, az útikönyvek a Bran városában található kastély felé irányítják a Drakula vára iránt érdeklődőt, úgyhogy székelyföldi telelésünk alkalmával mi is vállalkoztunk a több órás autóútra, hogy megnézzük Drakula otthonát.

Az odavezető úton volt időm egy kis kutatást végezni, ám hiába igyekeztem közvetlen kapcsolatot találni akár Vlad Tepes-sel (az egykori vérszomjas havasföldi fejedelemről úgy tartják, róla mintázta Bram Stoker Drakulát, mivel szerette karó húzni az ellenségeit), de ő sem itt lakott. Bram Stoker sosem járt itt, tehát nem mintázhatta Drakula gróf lakhelyét a várról, igaz, a könyvben leírt grófi kastély igencsak hasonlít az többszáz éves épülethez, amely ma turisták százezreit vonzza évente.

A poplultúrában csak Drakula kastélyként emlegetett Bran Castle-t valóban ellepik a külföldi – leginkább amerikai - turisták, akik nem restek akár több ezer kilométerre található országokból ide utazni egy kis borzongásért. Én is osztozom az érdeklődésükben, de azért a nap végén vigasztalt, hogy nem kellett egy fél világot átutaznom azért, hogy a helyszínen rájöjjek, hogy igaziból csak a hűtőmágneseken és a street food árusok étlapján bukkan fel a vérszívó gróf, a kastélyban már alig…

img_5638.JPGA Törcsvári kastély (románul Bran Castle) egyébként igen gazdag történelemmel létezik, bár a helyiek nem nagyon hangsúlyozzák, hogy a XIV. században épített vár számos magyar vonatkozással bír, már az építését is I. Lajos magyar király engedélyezte a kereskedelmi utak ellenőrzésére és később is fontos határvédelmi feladatokat látott el.

1916-ban Brassó város Zita királynénak adományozta koronázási ajándékként, de 1918-ban román fennhatóság alá került, és hamarosan Mária román királynénak majd lányának Ilona hercegnőnek a kedvenc kastélyává vált, számos felújítást, modernizációt hajtott rajta végre 1948-as kiűzetéséig (utolsó romániai éveikben a kastélyban éltek). Amikor végleg elköszönt a vártól egy marék földet vitt magával a tengerentúlra, amit eltemettek vele amerikai nyughelyén.

Számos érdekességet megtudhattunk még a kastélyról, sőt végül még a borzongás sem marat el. A kastélyban egy 18 éves felülieknek szóló kiállítást is berendeztek a középkori kínzóeszközökről, érzékletes korabeli metszeteket ábrázolva egykori használatukat. Ezért persze még külön img_5550.JPGbelépődíjat is kell fizetni, sőt mint gyerekek ide be sem jöhetnek.  Némileg megkönnyebbültem, hogy így legalább nem kellett elmondanom Mandának, hogy a kiállított tárgyakkal hogyan csonkolták, alázták, gyilkolták, kínozták egykoron a „bűnösöket” (hűtlenséggel vádolt nőket éppúgy mint tolvajokat vagy az ellenség katonáit).

Semmiképp nem szeretnék lebeszélni senkit a Törcsvári kastély meglátogatásáról, de azért nem árt felkészülni arra, hogy a Drakula kultusznak köszönhetően indokolatlanul sokan lesznek. Rengetegen kavarognak a szűk kis szobákban, folyosókon, a várudvaron. Kétségtelen, hogy a múlt századi renovációnak és a közelmúltban történt felújításnak köszönhetően egy nagyon hangulatos középkori kis kastély, valóban lélegzetelállító kilátással Bran városkára és a környékre. A magas sziklára épített vár valóban olyan mint amilyennek Bram Stoker leírta a könyvében, holott az író sosem járt erre. Ettől még ehetünk egy Drakula hot dogot, vehetünk hűtőmágnest vagy Drakula köppenyt. Lesz annyira igazi ez is, mint egy Halloween csokigyűjtés.

És legalább elmondhatjuk: ellátogattunk Drakulához, még akkor is, ha ő maga sosem járt erre.  

Kép és szöveg: MandaMom

 

Vissza a címlapra
Indul a Mandula! És csodálkozik...
Utazni jó, hiszen bárhova mész, mindenhol szembejön valami új, valami sosem látott, sosem tapasztalt... Mivel kis családunkat néhány évre az Egyesült Államokba sodorta az élet, ezért igyekeztünk annyit megnézni belőle, amennyit csak lehet. Mivel mindenhol láttunk, tanultunk (néha ettünk) valami érdekeset, ezért úgy gondoltam rácsodálkozhatnánk együtt ezekre az ismert, vagy éppen kevésbé ismert csodákra. Tudtad például, hogy Elvisnek volt ikertestvére? Hogy hol lakik "igaziból" Lilo és Stitch? Hogy New Orleans-t Napóleon adta el a nemrég kikiáltott, fiatal Egyesült Államoknak? "Mennyit ért" egy louisiana-i fekete bőrű anyuka öt gyerekével 170 évvel ezelőtt? Ha te is kíváncsi vagy, tarts velem, elmesélem...
Legjobban pörgő posztok
Korai menopauza, amire sok nő nem is gondol, pedig kellene
Kontent • 12 nap
Idősebb korban is természetes a szerelem
Kontent • 5 nap
A Monza elleni mérkőzés
Apuleius • 2 nap
A Parma elleni mérkőzés
venember83 • 8 nap
Miért lesznek nehezebbek az éjszakák, ha beüt a klimax?
Kontent • 12 nap
Cikkek a címlapról
Elektromos kisautók: szabad-e, érdemes-e?
„Akkor most már lehet? Persze. Csak…” Körülbelül 300 beszélgetésünk kezdődött így az elmúlt 1-2 évben, különösen, mióta ügyfeleink tudják, hogy tisztán elektromos autók szervizelésére is megvan a képzettségünk ‒ és most már elmondhatjuk, hogy a gyakorlatunk is. A teljes kérdés általában úgy hangzik,…
A magyar stratégiához hasonló megközelítésű a spanyolok viszonya a kínai autóiparral
Spanyolország szocialista kormánya az EU és az Egyesült Államok álláspontjához képest kifejezetten barátságos viszonyt ápol a kínai kereskedelmi partnerekkel, azon belül is elsősorban a kínai akkumulátor és autógyártókkal.A spanyol gazdaság egyik legfontosabb ágazata az autógyártás, és az ahhoz…
>