A majonéz olyan ételízesítő, mely minden háztartásban megtalálható, és rengeteg féle formában, kombinációban létezik. De honnan is ered, és miként is jutott el a mostani konyhakész formájába? Ennek jártam utána a mostani bejegyzésemnél, és remélem kíváncsian olvassátok a következő sorokat :)
A tradicionális majonézt 2 összetevő alkotja: a tojássárgája és az olaj. A tojássárgájához folyamatos keverés mellett adagolják hozzá az olajat, ameddig a kívánt sűrűséget, mennyiséget és állagot el nem érik.
Ezt lehet mustárral, citromlével, tárkonnyal, tormával, ecettel, vagy fokhagymával is ízesíteni. Sőt! Kaphatóak mindenféle variációban konyhakész állapotban is az üzletek polcain.
Magát az eredetét homály fedi, de a leginkább elterjedt történet szerint Armand de Vignerot du Plessis Richelieu hercegének szakácsa találta fel 1756-ban, miután a herceg hadserege győzött Mahón városánál a spanyol Menorca szigetén, és a győzelem emlékére nevezte el mahonnaise-nek, ami később egy véletlen nyomtatás közbeni hibának köszönhetően mayonnaise-re módosult.
Minorca a Baleár-sziget legkeletibb szigete, és Spanyolország része. Mahón a sziget alsó felén található.
A másik eredet történet ennél jóval egyszerűbb, ebben a moyeunaise szóból származik, ugyanis a szó alapját képző moyeeu régen a tojássárgáját jelentette franciául.
A harmadig eredet történet pedig a legegyszerűbb, ugyanis Marie-Antoine Carême francia szakács szerint a magnonaise, kavarni szóból származik a majonéz.
Marie-Antoine Carême
Magyarországon az első konyhakész majonéz 1975-ben jelent meg az Univernek köszönhetően. A 100 %-ban magyar tulajdonban lévő kecskeméti cég ezzel egy referencia ízt állított be a piacon.
Több ízvariációban is kapható:
- Majonéz
- Majonéz light
- Extra fűszeres majonéz
- Fokhagymás majonéz
- Majonézes torma
- Hamburger szósz
Az elmúlt 44 évben a következőképpen alakult az konyhakész Univer majonézek külseje: