Fehér bőrűként én szinte állandóan szezononként legalább egyszer leégek úgy, hogy használok fényvédőket.
Mindenhonnan csak azt hallani, hogy védjük magunkat a naptól. Ettől eddig ne menjünk napra, és hogy ezt fújjuk, vagy kenjük magukra. Hallunk itt mindenfélét az UVA-ról, az UVB-ről és az SPF-ről, de vajon milyen hatással vannak ezek a bőrünkre? Tudniillik, a legtöbb fényvédőben különböző kémiai szerek vannak, ami beszívódva a bőrbe, a véráramba kerülnek, és irritációt, allergiás reakciót, vagy különböző hormonális problémákat okozhatnak.
Szóval nem mindegy, hogy mit és hogyan is kenünk magunkra. Az SPF az kémiai fényvédőket takar, amik az UVB sugárzástól védenek. A különböző faktorszámok azt jelentik, hogy mennyi ideig tartózkodhatunk a napon pirosodás nélkül.
De vajon mekkora különbség van a 15+, a 30+ és az 50+ kémiai fényvédős napozószer között? A 15 faktoros az UVB sugarak 93%-a, a 30 faktoros a 96,7%-a, az 50 faktoros pedig a 98 %-a ellen véd.
Attól, hogy egyszer bekentük magunkat, még folyamatosan kennünk kell később, mert a vízzel érintkezve kb 1 órán keresztül van hatásuk.
Fontos, hogy olyan naptejet válasszunk, ami véd a UVA sugarak ellen is.
Ezen kívül persze fontos a naphoz szoktatás is, mivel tök jó az SPF meg minden, de hála neki, nem szokik naphoz a bőrünk, plusz a bőrünk az UVB sugarak hatására termeli a melanint (a barnaságért felel), ami az UVA sugarak ellen véd meg minket természetes módon...
Manapság már egyre inkább tör be a natúr kozmetikum piac ebbe a szektorba is, és a polcokra kerültek az úgynevezett fizikai fényvédők. A natúr nyári kozmetikumoknál már volt róla szó korábban.
A fizikai fényvédők nem elnyelik, hanem visszatükrözik az UVA és UVB sugarakat. A por állagú ásványi anyagokról azt kell tudni (titán-dioxod és iron-oxide), hogy nem szívódnak fel és bőr felszínén maradva verik vissza a fénysugarakat, ezáltal blokkolva az UV-A és B sugarak nagy részét. Teljesen allergia és irritációmentes. A pórusokat sem tömítik el. Fontos, hogy ez nem igaz a nano részecskés termékekre, és inkább kerülendő a kémia fényvédőkkel egyetemben a használatuk!
Ezen kívül a (bio) boltok polcain is szuper fényvédőket, amiket eddig leginkább főzéshez használtál :)
Ilyen az olivaolaj, a kakaóvaj, a kókuszolaj, a sheavaj, a hidegen sajtol makadámdió-, a dió, a búzacsíra-, a málnamag-, a homoktövis-, a menta-, a jojoba-, és a sárgarépa olaj is.
Faktorszámok szerint a különböző olajok és vajak: (a teljesség igénye nélkül)
Málnamag olaj: 28-50
Sárgarépra olaj: 38-40
Búzacsíra olaj: 20
Avokádó olaj: 4-15
Kókusz és olivaolaj: 2-8
Levendula-, makadámia-, mandula- és menta olaj: 5-7
Jojoba: 4
Sheavaj:3-6
Természetes fényvédőnek számítanak és a nem érzékeny bőrűek (értsd, nem hamar leégős bőrűek) nyugodtan napozhatnak velük!